فر و مایکروویو

نحوه تمیز کردن فر توکار

برق انداختن فر آشپزخانه

تمیز کردن فر آشپزخانه بدون مواد شیمیایی

نحوه تمیز کردن فر توکار

چگونه فر توکار آشپزخانه را تمیز نماییم؟

نحوه تمیز کردن فر توکار سوالی است که اکثر خانم های خانه دار به دنبال پاسخ و راه حلی آسان برای پاک کردن فر از شر چربی های مواد غذایی هستند.

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که بعد از برگزاری یک مهمانی خوب و شیرین و بعد از پخت یک غذای خوشمزه و عالی در فر خود با صحنه گیج کننده ای رو برو شوید.

چگونه می توان این چربی ها و مواد چسبیده روی فر توکار التون یا هر فر آشپزخانه دیگری را از بین برد و فر را مثل روز اول تمیز کرد؟ در فروشگاه اینترنتی سینک گرانیتی و در این مقاله به راهکار جالب و شگفت انگیزی اشاره می کنیم که شما بعد از مطالعه آن به راحتی می توانید همیشه یک فر تمیز و بدون بو را در آشپزخانه خود داشته باشید.

راه های متعددی برای نظافت فر آشپزخانه وجود دارد که ارزان ترین روش تمیز کردن فر را در این مقاله به شما معرفی کرده ایم.

برای پاک کردن فضای داخلی فر به چه وسایلی احتیاج دارید؟

جوش شیرین  — آب —- سرکه سفید —– اسفنج یا ابر —— پارچه تمیز —– و دستکش (در صورت نیاز)

مرحله آخر نحوه تمیز کردن فر توکار

مرحله چهارم » یک ظرف مخصوص فر را در درون محفظه فر قرار داده و فر را تا دمای 100 درجه سانتیگراد به مدت 45 دقیقه گرم نگه دارید تا بخار آب داخل محفظه را پر کند.

مرحله پنجم » بعد از خنک شدن فضای داخلی فر ظرف را از فر خارج کرده و با پارچه لایه های چربی را از سطح فر تمیز کنید.

شما می توانید در مرحله آخر نیز با اسپری آب فضای داخلی فر را مجددا تمیز و پاک نمایید.

آموزش گام به گام تمیز کردن فر توکار آشپزخانه

مرحله اول » قبل از هر چیز تمامی وسایل و متصل کننده های قابل جابجایی را از فر توکار خارج کرده و فر را کاملا خالی می کنیم. اطمینان حاصل نمایید که فر به برق وصل نیست.

مرحله دوم » در یک کاسه کوچک به اندازه 3 قاشق غذاخوری جوش شیرین و 6 قاشق غذاخوری آب را اضافه کرده و مخلوط می کنیم تا به صورت خمیری در آید و البته خمیری به صورت رقیق.

مرحله سوم » ابر یا اسفنج را از طریق محلول ساخته شده آغشته کنید و همه سطوح شیشه ای، سینی فر، محفظه داخلی فر، گریل و… را به آن آغشته نمایید.

در این مرحله برای سالم نگه داشتن دست خود از دستکش پلاستیکی استفاده نمایید.

بهترین روش های تمیز کردن فر توکار آشپزخانه

نظافت ابزارهای آشپزخانه یکی از کارهای روزمره بانوان خانه دار است. اما تمیز کردن و نظافت هر یک از این وسایل توکار اصول و راهکارهای خاص خود را دارد که آگاهی از آنها ضمن اینکه تمیز کاری را برای شما آسان تر می کند آسیب های ناشی از استفاده از شوینده ها و وسایل نامناسب برای نظافت این ابزار را نیز کاهش می دهد. در این مقاله آموزنده ما اصول تمیز کردن فر توکار را برای شما به اشتراک گذاشته ایم با ما همراه باشید. امیدواریم برای شما نیز مفید واقع شود.

داخل فر رو چگونه تمیز کنیم؟

بهتر است قبل از شروع به نظافت فر اطلاعاتی درباره فر توکار خود بدست آورید زیرا ممکن است روش خاصی برای تمیز کردن آن وجود داشته باشد به عنوان مثال سه مدل فر توکار وجود دارد:

فرتوکار معمولی : این مدل از فرها نه لایه محافظ دارند و نه از حالت تمیز کننده خودکار برخوردار هستند و می بایست به صورت کاملا معمولی و دستی مورد نظافت قرار بگیرند.

فرتوکار دارای حالت تمیز کننده – self clean : این مدل ازفرها دارای ویژگی هستند که با بالا رفتن دما داخل آن چربی ها و مواد اضافه باقی مانده در دستگاه از بین می روند. البته در این حالت مصرف برق فر بالا میرود.

فرتوکار دارای لایه محافظ – Easy TO Clean: این مدل از فرها دارای لایه محافظی هستند که به هنگام پختن غذا مواد چربی و اضافی غذا را به صورت مداوم می سوزانند. فر توکار آلتون V402 و اکثر محصولات آلتون دارای خاصیت آسان تمیز شونده هستند.

توجه: اطمینان از خاموش بودن فر توکار و خارج کردن تمامی وسایل از داخل آن.

روش اول: پاك كردن روغن سوخته از فر

تمامی لوازم موجود در فر توکار اعم از سینی فر، میله ها، قفسه ها، قالب ها و… را جدا نمایید و سپس سینی را به مدت 15 الی 20 دقیقه در محلول آب و صابون قرار دهید و سپس با اسفنج چربی و مواد غذایی اضافی موجود بر روی آن را تمیز کنید. اگر بعد از انجام این موارد مواد غذایی و یا سوختگی بر روی سینی باقی مانده بود می توانید از سرکه استفاده نمایید.

روش دوم: تميز كردن فر برقی

شاید برایتان جالب به نظر برسد، اما در این روش برای تمیز کردن سینی فر می خواهیم از کیسه زباله استفاده کنیم. سینی تان را در یک کیسه زباله قرار دهید. نصف پیمانه آمونیاک روی آن بریزید و باز هم برای 24 ساعت اجازه دهید، همان جا بماند. روز بعد پیش از آنکه سینی را از کیسه در بیاورید، سعی کنید تمامی پنجره ها را باز کنید؛ چرا که گاز آمونیاک برای بدن ضرر دارد. سپس سینی را در بیاورید، بشویید و در تمیز ترین حالت از آن استفاده کنید.

روش سوم: مایع تمیز کننده فر

در این روش نیازی به جدا کردن سینی فر ندارید. روی سینی در همان حالتی که در فر قرار دارد، مواد شوینده اسپری کنید و پس از گذشت یکی دو ساعت آن را تمیز کنید. این کار برای سینی هایی که به شدت کثیف هستند، زیاد توصیه نمی شود.

تمیز کردن فر توکار

روش چهارم: تميز كردن فر با جوش شيرين

درون یک کاسه کوچک مقداری جوش شیرین قرار دهید و به اندازه چند قاشق به آن آب اضافه کنید تا محلول مورد نظر شکل خمیری به خود بگیرد. حال می توانید خمیر درست شده را با کمک اسفنج یا مسواک به تمامی سطوح داخلی فر توکار اضافه کنید. فقط حواستان باشد که در حین انجام این کار جهت محافظت از دستان خود از دستکش استفاده نمایید. بعد از انجام این کار حداقل 12 ساعت دست نگه دارید تا خمیر بتواند اثر خود را بر دیواره های داخلی دستگاه بگذارد. همچنین از جوش شیرین و سرکه سفید می توانید برای تمیز کردن سینک گرانیتی استفاده نمایید.

نکات این مقاله را حتما بخوانید:  محصولات آلتون ساخت کجاست؟

روش پنجم: تمیز کردن فر با لیمو

گاهی برای پاک کردن چربی ها فر اجاق گاز نیازی به مواد شوینده خاص ندارید و تنها با استفاده از موادی طبیعی می توانید به نتیجه مطلوبتان برسید. در این قسمت از آموزش نظافت فر آشپزخانه تنها به دو عدد لیمو، کمی آب، ظرف و اسکاچی لطیف نیاز دارید.

یکی از لیموها را نصف کنید و آب آن را در داخل ظرفی بگیرید. به آب لیمو یک سوم لیوان آب اضافه کنید. ترکیبی که درست کرده اید همراه با ظرف آن در داخل فر در دمای 250 درجه به مدت 30 دقیقه قرار دهید. هنگامی که این ترکیب گرم شد، بخار حاصل از آن به دوده های سیاه فر می چسبد و سبب پاک شدن آنها می شود. پس از گذشت 30 دقیقه، ظرف را خارج کرده و اجازه دهید فر خنک شود. سپس اسفنج یا اسکاچی نرم را به آب لیموی دیگری آغشته کنید و روی لکه ها و جرم ها بکشید تا کامل از بین بروند. در نهایت هم آن را با حوله ای خشک کنید. برای انجام این کار دقت داشته باشید که فر دود خواهد کرد؛ برای جلوگیری می توانید از فن کانوکشن فر استفاده کنید.

تمیز کردن فر توکار

نظافت فضای بیرون فر توکار

در این فاصله زمانی این فرصت را دارید تا به نظافت قسمت بیرونی فر توکار بپردازید و در انجام این کار می توانید از همان محلول جوش شیرین و آب یا مایع ظرفشویی استفاده کنید. برای فر دو قلو آلتون این شرایط نیز صادق است و این محصول جدید آلتون را می توانید به راحتی از سایت سینک گرانیتی نمایندگی فر توکار التون در تهران نیز تهیه نمایید.

نظافت توری فلزی فر

یکی از بخش های مهم در نظافت فرتوکار توری فلزی آن می باشد که می توانید آن را داخل محلول آب و صابون قرار دهید و سپس به کمک فرچه یا اسفنج آن را تمیز کنید. توجه داشته باشید که اگر چربی یا مواد اضافی غذایی مدت زیادی بر روی آن باقی مانده اند می توانید از محلول های قوی تری استفاده کنید.

مایع تمیز کننده فر

نظافت در شیشه ای فرتوکار

جهت تمیز کردن در شیشه ای فرتوکار می توانید از محلول آب و سرکه استفاده کنید و با استفاده از اسفنج سطح آن را تمیز کنید و همچنین به کمک یک دستمال، خشک نمایید. در پایان همچون شیشه ی معمولی با شیشه شو و روزنامه سطح آن را برق بیاندازید.

نظافت چربی سینی فر

بعد از گذشت حدقل 12 ساعت، حالا می توانید با استفاده از یک پارچه مرطوب مواد خمیری که به کمک مسواک یا اسفنج در فضای داخلی کشیده بودید را تمیز کنید. همچنین این امکان وجود دارد که مقداری از خمیر در قسمت هایی از فضای داخلی چسبیده باشد که در این شرایط می توانید به کمک سرکه آن فضا را از هرگونه ماده به جا مانده تمیز کنید.

نظافت قطعات چدنی فر توکار

جهت نظافت قطعات چدنی بر روی فرتوکار، ابتدا قطعات چدنی را با استفاده از آب و مایع ظرفشوئی بشوئید و سپس آن هارا به فاصله زمانی 15 تا 20 دقیقه در محلول آب و جوش شیرین قرار دهید، و در پایان می توانید جهت اطمینان از پاک شدن قطعات از هرگونه چربی آن ها را به وسیله دستمال مرطوب و یا اسفج و آب شست و شو دهید.

قرار دادن وسایل در داخل فر آشپزخانه

تمامی قطعاتی که در مرحله اول از فرتوکار جدا کرده بودید را می توانید در داخل آن قرار دهید.

تمیز کردن فر توکار آشپزخانه

از بین بردن بوی بد فر توکار

اگر توجه کرده باشید زمانی که برای اولین بار و برای استفاده ی اول فر را روشن میکنید بوی بدی از آن به مشام میرسد. علت به وجود آمدن این بو سوختن روغن محافظی است که هنگام تولید فر در کارخانه از آن استفاده شده است .

از بین بردن بوی بد داخل فر توکار

در ابتدا تمامی بست های محافظ را بردارید و با استفاده از محلول آب و صابون و یک دستمال مرطوب قفسه ها و تمام سطوح را تمیز کنید. بعد از آن که تمامی سطوح داخلی فرتوکار تمیز شدند، می توانید فر را روشن کنید. فر را تا دمای 250 درجه بالا ببرید و به مدت نیم ساعت صبر کنید. برای خارج شدن بوی ناخوشایندی که احساس میشود در و پنجره های را باز بکذارید و هود آشپزخانه را نیز روشن نمایید. اگر بعد از انجام این کار همچنان بو وجود داشت دوباره همین مراحل را طی کنید تا زمانی که بویی احساس نکنید.

فیلم آموزش تمیز کردن فر توکار آشپزخانه

تصورات غلط در زمینه نظافت فر

شایعه ای که این روز ها شنیده می شود استفاده از نوشابه ها برای تمیز کردن فرها می باشد که می تواند روغن و چربی موجود در آن را به طور کامل از بین ببرد و از طرفی با توجه به این که در دسترس و همچنین ارزان قیمت هستند می توانند گزینه خوب و مناسبی برای انجام این کار باشند. اما در پاسخ به افرادی که در استفاده از آن مردد هستند باید گفت این کار توصیه نمی شود و بهتر است از همان محلول آب و جوش شیرین برای تمیز کردن فر توکار استفاده کنید.

پیشنهاد خرید فر توکار آلتون از فروشگاه اینترنتی سینک گرانیتی

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید

در فروشگاه اینترنتی سینک گرانیتی شما می توانید به کلیپ آموزش فر آلتون، فر توکار آلتون، فر توکار بیمکث و بررسی فر داتیس نیز دسترسی کامل داشته باشید. ممکن است سوالاتی در مورد گریل فر کجاست؟ کانوکشن فر چیست؟ بیشتر بخوانید که در بخش مقالات سایت بصورت مختصر و مفید به تمامی آنها اشاره شده است. همچنین به سوال زیادی از کاربران که در مورد محصولات آلتون ساخت کجاست؟ و بررسی فر عرض 90 آلتون و معرفی بهترین مارک آون توستر ایرانی پرسیده بودن بصورت کامل و جامع توضیح داده شد.

دیدگاهتان را بنویسید