اجاق گاز

تمیز کردن اجاق گاز

تمیز کردن چدنی اجاق گاز

یک اجاق گاز کثیف بیش از آنچه فکر می کنید تهدید کننده است. به غیر از غیربهداشتی بودن، شعله گاز مسدود شده و با بقایای مواد غذایی مانده کنار سرشعله، شعله های ضعیفی ایجاد می کند، به اینصورت با گرمای ناهموار به کف ظروف شما نیز آسیب می رسد، و همچنین باعث کنترل نادرست دما می شود و خطر آتش سوزی است.

تمیز کردن گاز رومیزی

با پاک کردن هر روز اجاق گاز و تمیز کردن عمیق حداقل هر دو هفته یکبار، بسته به تعداد دفعات آشپزی، از این موارد جلوگیری کنید. در اینجا راهنمایی در مورد نحوه تمیز کردن اجاق گاز، از شعله گاز،چدنی ها، تا انواع سطوح وجود دارد.

قبل از تمیز کردن اجاق گاز خود یه سری چیزهایی را باید آماده کنید

وقتی نوبت به تمیز کردن اجاق گاز می‌رسد، می‌توانید مطمئن باشید که همه مواد تمیزکننده احتمالاً از قبل در خانه شما هستند.

در اینجا لیستی از لوازم مورد نیاز برای نظافت خود آورده شده است:

  1. صابون ظرفشویی ملایم
  2. سرکه سفید
  3. جوش شیرین
  4. اسکاچ با سفتی متوسط
  5. یک مسواک قدیمی
  6. یک پارچه نرم و خشک
تمیز کردن اجاق گاز شیشه ای

مرحله 1: تمام شعله های گاز را خاموش کنید و اجازه دهید اجاق گاز شما خنک شود.

قبل از تمیز کردن دستگاه گازسوز، مطمئن شوید که سطوح کاملاً خنک هستند و دستگیره‌های کنترل در وضعیت خاموش قرار دارند. شما قرار است محافظ های شعله را بردارید و ولوم ها را تمیز کنید، بنابراین ضروری است که در حین کار گاز روشن نشود.

تمیز کردن لعاب سوخته گاز

مرحله 2: با خیال راحت تمام شعله های گاز را بردارید

چه درپوش شعله، شعله پخش کن یا کلاف داشته باشید، برای تمیز کردن کارآمد آنها، ابتدا باید آنها را از روی اجاق گاز بردارید. قبل از شروع به دلایل ایمنی، حتماً شیر فلکه گاز خود را ببندید. علاوه بر این، اگر شعله های خود را زودتر استفاده کرده اید، اجازه دهید کاملا خنک شوند.

تمیز کردن گاز استیل

مرحله 3: دستورالعمل تولیدکننده را بخوانید.

دانستن اینکه چه نوع مراقبتی برای لوازم خانگی شما بهترین است، کمک زیادی به محافظت از سرمایه شما خواهد کرد. دفترچه راهنمای محصول همراه با اجاق گاز به شما کمک می کند تا بدانید کدام قسمت ها برای تمیز کردن ایمن هستند. اگر نمی توانید دفترچه راهنمای کاربر چاپ شده را پیدا کنید، فروشگاه اینترنتی سینک گرانیتی را بررسی کنید!

پاک کردن چدنی اجاق گاز

مرحله 4: پایه های اجاق گاز را در آب گرم صابون تمیز کنید

هنگامی که اجاق گاز شما خنک شد، چدنی های اجاق گاز را به راحتی بلند کنید و با استفاده از یک پارچه یا اسفنج غیر ساینده، آنها را با آب گرم و صابون بشویید. سپس می‌توانید از یک برس غیر فلزی یا پاک‌کننده اجاق گاز برای از بین بردن لکه‌های سرسخت استفاده کنید، یا تکیه‌گاه‌های تابه را در مدت ۲۰ دقیقه در آب گرم و صابون خیس کنید.

نکات این مقاله را حتما بخوانید:  کیفیت اجاق گاز پرنیان استیل خوبه؟

از آنجایی که چدن هستند، فوراً آنها را خشک کنید تا از زنگ زدگی جلوگیری شود. پس از پاک کردن با یک پارچه نرم، آنها را با احتیاط دوباره روی اجاق گاز خود قرار دهید و حرارت را برای چند ثانیه روشن کنید تا خشک شوند.

پاک کردن اجاق گاز شیشه رومیزی

مرحله 5: شعله های اجاق گاز را تمیز کنید تا همه چربی ها پاک شوند

درپوش و سر شعله را می توان با دست با پارچه کوچک یا مسواک استفاده نشده شست. برای کسانی که نشت سوخته دارند، آنها را در آب گرم و صابون خیس کنید تا خاک نرم شود. اگر مواد قندی یا اسیدی بالایی دارند، فوراً آنها را تمیز کنید، در غیر این صورت ممکن است لکه‌های کدر بر جای بگذارند. همچنین، جوش شیرین و خمیر آب ممکن است به پاک کردن لک‌هایی که بیش از حد سرسخت هستند کمک کند.

برای اطمینان از پخت و پز بدون گرفتگی، باید شعله و دستگاه ایمنی شعله را با یک پارچه مرطوب تمیز کنید. و فراموش نکنید که قبل از بازگرداندن شعله ها از خشک شدن کامل آنها اطمینان حاصل کنید.

پاک کردن اجاق گاز

مرحله 6: سطوح اجاق گاز را تمیز کنید تا سطح آن حفظ شود

سطوح فولادی را تمیز کنید

فولاد ضد زنگ برای حفظ روکش و دوام خود به مراقبت ویژه نیاز دارد. بنابراین، در صورت شک، می توانید ابتدا تست را نقطه ای کنید یا به دفترچه راهنمای کاربر اجاق گاز خود مراجعه کنید.

بهترین گزینه برای تمیز کردن اجاق گاز استیل یک پاک کننده مخصوص برای حل کردن چربی ها و درخشش مجدد اجاق گاز شما مانند نو است. اگر آنها در دسترس نیستند، می توانید از آب گرم صابون استفاده کنید، آن را بشویید، سپس با یک پارچه میکروفیبر صاف کنید.

برای جلوگیری از لکه ها و رگه ها، به یاد داشته باشید که همیشه در جهت دانه ها پاک کنید، به جای خشک شدن با هوا کاملاً صبر کنید و از مواد ساینده یا اسیدی خودداری کنید.

اجاق گاز تمیز کردن

سطوح شیشه ای یا سرامیکی را تمیز کنید

صبور بودن کلید جلوگیری از خراش های کوچک در سطوح شیشه ای یا استیل است. شما باید از اسپری یا کرم پاک کننده شیشه استفاده کنید که به طور ویژه برای محافظت از اجاق گاز شما ساخته شده است. با استفاده از این، سطح را با یک پارچه میکروفیبر پاک کنید، به صورت دایره ای حرکت دهید، سپس خشک کنید. برای بقایای سوخته، می توانید از یک برس سرامیکی استفاده کنید. جهت پاک کردن اجاق گاز صفحه ای تایمر دار و گاز تک شعله رومیزی می توانید از روش فوق استفاده نمایید.

اگر در وهله اول از آشفتگی های بزرگ جلوگیری کنید، تمیز کردن اجاق گاز می تواند بدون دردسر باشد. با پاک کردن منظم مواد ریخته شده پس از هر بار پخت و پز، گرفتن محافظ پاشیدن یا پوشاندن ماهیتابه هنگام سرخ کردن، در زمان و تلاش خود صرفه جویی کنید.

نکات این مقاله را حتما بخوانید:  گاز رومیزی داتیس خوبه؟