سینک گرانیتی

تمیز کردن سینک گرانیتی

تمیز کردن سینک گرانیتی

تمیز کردن سینک‌ گرانیتی

این روز ها این مدل سینک های گرانیتی به دلیل دوام بالا و ظاهر بسیار زیبایشان، سوگولی سینک‌های آشپزخانه شده‌ و طرفداران زیادی پیدا کرده‌اند.

اما مهم ترین دغدغه کدبانو های ایرانی در مورد سینک گرانیتی این است که: چگونه این سینک های گرانیتی را برق بندازیم تا در آشپزخانه بدرخشند؟

ترکیب آب گرم و کمی جوش شیرین و یا مقدار کمی سرکه سفید بهترین روش تمیز کردن سینک گرانیتی است که در ادامه بصورت جامع به آن می پردازیم.

از بین بردن تضمینی لکه سینک گرانیتی با جوش شیرین

از بین بردن لک سینک گرانیتی

نحوه مراقبت از سینک گرانیتی

از قرار دادن ظروف آعشته به موارد رنگی مانند چای، قهوه، زرد چوبه و رب گوجه فرنگی … به مدت طولانی بر روی سینک گرانیتی خودداری نمایید.

با توجه به سختی آب (آهک) بهتر است پس از استفاده از سینک ظرفشوئی و شیر آب آن را آبکشی و خشک نمایید.

از خرد کردن مواد غذایی با اشیاء نوک تیز و برنده مثل چاقو در داخل سینک گرانیتی خودداری نمایید.

برای تمیز نمودن سینک گرانیتی از رسوبهای آهکی از سرکه رقیق شده استفاده نمایید.

برای از بین بردن لکه های رنگی از محلول جوش شیرین و سرکه استفاده نمایید.

از اسفنج های جادویی و پارچه میکروفایبر به جای اسکاچ و سیم ظرفشوئی استفاده نمایید.

آموزش گام به گام نحوه تمیز کردن سینک گرانیتی

قطعا یک سینک گرانتی شیک و تمیز زیبایی خاص و لذت بخش تری به آشپزخانه شما خواهد داد. اما برای اینکه این زیبایی را همیشه داشته باشید و بعد از مدتی با دیدن سینکی پر از لکه روز خوشتان را خراب نکنید، باید نظافت این سینک مدرن و لوکس را جدی تر بگیرید.

نظافت سینک گرانیتی باعث می‌شود که لکه ‌های به وجود آمده را قبل از اینکه برای همیشه رو سینک آشپزخانه به جای تزئینات سینک روی آن بنشینند تمیز کرده و باعث طولانی‌تر شدن عمر سینک زیبای خود شوید.

مهم‌ترین موضوعی که در این زمینه باید به آن توجه داشته باشید این است که بعد از هربار استفاده و شستن سینک گرانیتی، با یک حوله یا دستمال نرم آن را خشک کرده و با این ‌کار از ایجاد لکه‌های آب بر روی سینک ظرفشویی جلوگیری نمایید.

شستن مرتب سینک گرانیتی از ماندگاری لکه‌ها آب جلوگیری کرده و کار تمیز کردن سینک را خیلی راحت تر می‌کند.

برای تمیز کردن سینک گرانیتی از شوینده های اسیدی استفاده نکنید.

نکته مهم دیگری که لازم است به آن دقت نمایید استفاده نکردن از شوینده های قوی و مواد شیمیایی مانند جرم گیر است البته به استثنای وایتکس. برخی ها تصور می کنند که استفاده از این نوع شوینده های قوی سینک را به خوبی تمیز می کند اما کاملا اشتباه است چون نه تنها باعث کدر شدن سینک شما می شوند بلکه طول عمر سینک را نیز کم کرده و آسیب‌های جدی به سینک وارد می‌نماید.

تمیز کردن سینک گرانیتی به راحتی و بدون نیاز به شوینده‌های خاص، امکان‌پذیر است. همانطور که اشاره کردیم، آشنا نبودن با روش‌های تمیز کردن انواع سینک گرانیتی و استفاده از مواد شوینده‌ نامناسب، می‌تواند باعث وارد شدن آسیب های جدی به رنگ و حتی سطح سینک گرانیتی شود.

تمیز کردن سینک گرانیتی سفید

نحوه تمیز کردن سینک گرانیتی سفید

برق انداختن سینک گرانیتی سفید

ترکیب سرکه و آب گرم، مخلوطی جادویی برای تمیز کردن سینک گرانیتی سفید بوده و باعث درخشش آن می‌شود. علاوه بر سرکه، می‌توانید از ترکیب آب گرم و جوش‌شیرین نیز برای پاک کردن لکه‌ روی سینک گرانیتی خود نیز استفاده نمایید.

جوش شیرین یکی از بهترین گزینه‌ها برای تمیز کردن سینک گرانیتی سفید است و به‌راحتی شما را از شر لکه‌های سرسخت نجات می‌دهد.

تمیز کردن سینک گرانیتی با ترکیب آب و سرکه

تمیز کردن سینک به معنی از بین بردن تمام و کمال لکه ها از روی آن است. برای این‌کار، یک پیمانه سرکه سفید را با یک پیمانه آب گرم مخلوط کرده و روی قسمت‌های مختلف سینک اسپری نمایید.

بعد از اسپری کردن مخلوط آب و سرکه، ۱۰ تا ۱۵ دقیقه صبر کرده و سپس سینک خود را به دقت آب‌کشی نمایید.

سرکه و آب گرم لکه‌های ناشی از رسوبات مواد معدنی به وجود آمده بر روی سینک گرانیتی را به راحتی از بین برده و آسیبی نیز به بافت سینک نمی زند.

اهمیت اسکاچ نرم در شستشوی سینک گرانیتی

بعد از انجام لکه‌بری، نوبت به مرحله‌ی شستشو و تمیز کردن سینک گرانیتی از آلودگی‌های مختلف می‌رسد. در این مرحله، مقداری مایع ظرفشویی ملایم را بر روی یک تکه اسفنج یا اسکاچ نرم ریخته و تمام سینک را با آن بشویید.

دقت نمایید که این‌کار را به آرامی و با حرکات دایره‌ای انجام دهید تا سینک کاملا تمیز شود. بعد از اینکه تمامی قسمت‌های سینک را به دقت تمیز کردید، سینک را آب گرفته و همه جای آن را بشویید.

اشتباه بسیار رایجی که برخی از افراد در این مرحله انجام می‌دهند، استفاده از سیم ظرفشویی و یا اسکاچ‌های زبر می باشد که باعث سابیده شدن و خط و خش افتادن سینک گرانیتی می شود. به خاطر داشته باشید که استفاده از این وسایل فقط و فقط باعث خط و خش انداختن روی سینک شده و به سطح آن آسیب می رساند.

تمیز کردن سینک گرانیتی مشکی

  1. پولیش مخصوص سینک گرانیتی با جوش شیرین و سرکه سفید
  2. تمیز کردن سینک آشپزخانه با مواد شوینده معمولی

برای تمیز کردن سینک گرانیتی مشکی یا سفید و یا هر رنگ دیگری که لکه گرفته است اول سینک را با مواد شوینده معمولی کامل شستشو دهید سپس داخل سینک گرانیتی را مقداری آب گرم پر نمایید.

پاک کردن و شستن سینک گرانیتی مشکی

داخل لگن سینک مقداری جوش شیرین بریزد و بهم بزنید تا کاملا حل شود. جوش شیرین به عنوان یک ماده پاک کننده طبیعی و بی خطر و کاملا مناسب برای پولیش کردن سینک های گرانیتی می باشد.

جوش شیرین بهترین گزینه برای از بین بردن لکه های روی سینک گرانیتی مشکی و سفید و یا  رنگی می باشد و تقریبا همانند پولیش سینک گرانیتی می باشد. با یک دستمال نرم ترکیب جوش شیرین و آب را به تمام قسمت های سینک بکشید.

سپس بعد از حدودا 15 دقیقه سینک را با یک دستمال نرم تمام قسمت های سینک را پاک کنید و با آب نسبتا گرم سینک را آب کشی کنید و با استفاده از یک دستمال نرم و خشک تمام سطوح سینک گرانیتی را کاملا خشک نمایید.

جهت برق انداختن سینک گرانیتی مشکی خود می توانید از مقدار کمی روغن زیتون استفاده نمایید.

به هیچ عنوان از مواد شوینده قوی و یا جرم گیر به عنوان پولیش کردن سینک گرانیتی استفاده نکنید و پولیش کردن صرفا یک اصطلاح برای تمیز کردن بهتر سینک گرانیتی استفاده می شود.

تمیز سینک گرانیتی مشکی

برق انداختن سینک گرانیتی با روغن زیتون

برق انداختن سینک گرانیتی را بعد از مراحل شستشو و خشک کردن سینک انجام دهید.

در آخرین مرحله نوبت جلا دادن و برق انداختن سینک است تا سینک مانند روز اول خود درخشیده و عرض‌اندام کند! فقط 2 یا 3 قطره روغن زیتون را بر روی یک دستمال نرم بریزید و آن را به تمام قسمت‌های سینک خود بمالید. بعد از چند دقیقه با یک دستمال تمیز و کاملا نرم، روغن اضافی روی سطح سینک را گرفته و از دیدن سینک تمیز و درخشان خود لذت ببرید!

مرحله آخر تمیز کردن سینک ظرفشویی آشپزخانه

بعد از شستن سینک، با استفاده از یک دستمال یا حوله نرم، آب آن را گرفته و سینک را کاملا خشک نمایید. حوله‌های میکروفایبر بهترین گزینه برای خشک کردن سینک گرانیتی هستند و هیچ آسیبی به این سینک‌ها وارد نمی‌کنند.

تمیز کردن مرتب سینک های گرانیتی موجب از بین رفتن لکه های عذاب آور و تمیز کردن راحت تر در دفعات بعدی روی سینک شما می شود. شما می توانید به راحتی این کار را در چند دقیقه به راحتی انجام دهید اما این را به یاد داشته باشید که استفاده از شوینده های قوی و اسیدی ممنوع است.

منبع : housetipser

معرفی چند برند باکیفیت سینک گرانیتی ایرانی

شاین، ماگما استون، گرانیکو، CM ،SMT

سینک گرانیتی ایرانی دارای تنوع طرح و رنگ و مقرون به صرفه تر

شاید خواندن
نظر سایر کاربران سایت ما
برای شما هم جالب باشد!

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *